Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: Кентбаева Б. Б
Қысқа мерзімді жоспар
Мерзімі: 22. 09
Сыныбы : 4
Пәні: әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Айтыс. Ақындар айтысы. Сапарғали мен Нұржанның жұмбақ айтысы.
Мақсаты: 1 Халық ауыз әдебиетінің бір түрі жұмбақ айтыс туралы, ақындардың арасындағы сөз жарысы жайлы, айтыстың бірнеше түрлері болатындығы жөнінде айта отырып, мәнерлеп түсініп оқу.
Оқыту нәтижелері: . Өлеңді мәнерлеп ,түсініп оқиды.
Әдіс -тәсілдері: Ой қозғау,мағынаны тану,Венн диаграммасы,бес жолды өлең,АКТ,Эссе,галереяға саяхат.
Көрнекі құралдары: слайд,суреттер,Венн диаграммасы
Сабақ барысы:
Кезең
дері
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
Бағалау
Ұйымдастыру
5
Топқа бөліну
Стикер түсі
Өзара бағалау
Қызығушылықты ояту
5
Айтыста сөзден ұстап, тапқырлық танытқан кім? Бұл адамдарды кімдер деп айтуға болады? Шөже өздерін біз кімбіз деді? Саған бұл айтыс ұнады ма?
Жауабы:
Жан-жануарлар айтыс, жұмбақ айт, Тұрмыс - салт айтысы
Жаңа сабақ
25
Сонымен айтыстың қандай түрлерімен таныстық? (жан - жануарлар айтысы, ақындар айтысы). Бүгінгі сабақта сол айтыстың бір түрі "Жұмбақ" айтысымен танысамыз. Кітаппен жұмыс: айтысты іштен, рөлмен, жалғастырып оқу. Әр шумақта не жайлы айтылғанын талдау.
Сөздік жұмыс: Несібе - сыбаға, ризық, үлес.
Болсын тамам - бітсін, аяқталсын.
Сапарғали мен Нұржанның айтысы айтыстың қай түріне жатады?
Жұмбақ айтысының дәстүрлі (жай) жұмбақ айтып, шешуден қандай айырмашылығы мен ұқсастығы бар ма ? (ақындар арасындағы бір - біріне сөз жарыстыру арқылы жұмбақтауы).
Жай
(дәстүрлі) жұмбақ
Жұмбақ айтыс
Страницы: 1 | 2 | 3 > >>