УА Магілёўская дзяржаўная
гімназія-каледж мастацтваў
Настаўнік беларускай мовы і літаратуры
Дабравольская Ірына Васільеўна
6 клас
Тэма: Скланенне прозвішчаў і назваў населеных пунктаў на
–оў, -ёў, -аў, -еў, -ын, -ін.
Мэты:
- пазнаёміць вучняў з адрозненнямі ў змяненні ўласных назоўнікаў, якія абазначаюць прозвішчы і назвы населеных пунктаў;
- навучыць правільна ўтвараць формы творнага і меснага склонаў уласных назваў на –оў, -ёў, -аў, -ын, -ін, ужываць такія назоўнікі ў вусным і пісьмовым маўленні;
- садзейнічаць выхаванню ў вучняў пачуцця гонару за сваю малую Радзіму, Магілёўшчыну.
Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.
Абсталяванне: Беларуская мова: вучэбны дапаможнік для 6 класа агульнаадукацыйных устаноў з беларускай і рускай мовамі навучання, карткі з заданнямі, геаграфічныя карты.
Афармленне дошкі: запіс даты і тэмы ўрока, дамашняе заданне .
Ход урока
Арганізацыйны момант
Паўтарэнне пройдзенага матэрыяла.
На дошцы. Восень, павуцінка,сонейка, настрой, усмешка.
-Якім чынам гэтыя словы звязаны з тэмай, што зараз вывучаем? Якой яны часціны мовы?
Віктарына. -А што вы ведаеце пра назоўнік, дапаможа высветліць віктарына. Вы, напрыклад, ведаеце ,што:
назоўнікі, якія абазначаюць людзей, жывёл, птушак, а таксама іншых жывых істот і адказваюць на пытанне хто?, называюцца…(адушаўленымі). Прывядзіце прыклад.
нежывых прадметаў, зявы прыроды, расліны, пачуцці і адказваюць на пытанне што?, называюцца…(неадушаўленымі).
Да якога віду належаць словы народ, нябожчык?( народ-неадуш. , нябожчык-адуш. ) Чаму?
Адушаўленыя назоўнікі, што абазначаюць асоб, называюцца…(асабовымі).
Назавіце прыклад канкрэтнага і абстрактнага назоўніка.
Прывядзіце прыклады слоў, што абазнача
Страницы: 1 | 2 | 3 > >>