Защита окружающей среды

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

" ENVIRONMENTAL PROTECTION" (Защита окружающей среды). Симонова Юлия Федоровна, учитель английского языка. 9 класс," Spotlight", "Going Green".
Цели и задачи урока:
-учить школьников бережно относиться к окружающей среде;
-вырабатывать логическое мышление, умение сопоставлять, выражать своё мнение;
-учить выявлять проблемы и искать пути их решения;
-активизировать лексику по теме в разных видах деятельности: чтение, аудирование, говорение. ;
-подготовить учащихся к устному монологическому высказыванию по теме "Проблемы окружающей среды".
Оснащение урока: учебник, мультимедийная доска, проектор, презентация к уроку, видеоролик о проблемах окружающей среды, аудиозапись.
ХОД УРОКА
I. Оргмомент.
- Good-morning, children! Im glad to see to you! Sit down, please. The theme of todays lesson is "Environmental Protection". The problem of our lesson is the global situation in ecology and what can we do with it. We are going to listen to the unknown text and do a little test, discuss and solve the problems of ecology and environmental protection, to check your knowledge through the quiz again.
II. Речевая зарядка.
- Listen to the poem very attentively and try to understand what does it mean - change to green.
Rub your eyes and look around,
Litter lying on the ground,
Bottles, cans and polythene-
Take the tip and change to green!
Forests going up in smoke,
Cities fit to make you choke,
Nowhere left to be thats clean-
Take a breath and change to green!
Animals and plants have died,
People starve to feed our pride,
For the life that might have been
Take a stand and change to green!
Theres so much that isnt right,
It could

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: