Who can you call a hero

Страницы: 1 | 2  >  >>

ПЛАН-КОНСПЕКТ 7.
УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
Дата проведения: 22 февраля 2012 г.
Место проведения: каб. 3; СОШ 21 г. Саранска
Время: 15:55-16:40
Класс: 7
Количество учащихся: 10
Тема урока: Do you have an example?
Подтема урока:Who can you call a hero?
Задачи урока: 1) ввести новую лексику по теме.
2)закрепление новой лексики.

ХОД УРОКА
Этапы урокаВре-
мяДеятельность и речь учителяДеятельность и речь учениковПримечания
I. НАЧАЛО УРОКА
1. Организационный момент
- рапорт дежурного

1 мин

- Good morning, pupils!
-Sit down, please.
-How are you today?
- Who is on duty today?
- What date is it today?
- What day is it today?
- Is anybody absent today?
- Thank you. Sit down!

- Good morning, teacher.
- Im on duty today.
- Today is the 22th of February.
- Today is Wednesday.

2. Введение в тему урока
II. ОСНОВНОЙ ЭТАП
1. Проверка домашнего задания
2. Введение новой лексики по теме
-физкультминутка
3. Закрепление новой лексики.
III. ЗАКЛЮ-ЧИТЕЛЬНЫЙ ЭТАП
1. Запись домашнего задания
2. Подведение итогов урока
1 мин
5
мин
14 мин

5
мин
15
мин

2 мин

2
мин
- Boys and girls today well start our work with a new topic. It is Who can you call a hero? Well know about teenagers heroes, and then well do some exercises. So and today well learn an interesting song.
Ok, pupils what was your homework for today?
So, lets check up ex 2 on page 75 from Readers. Well, who wants to answer the first?
Ok, open your books at page 158 ex 1.
1) The Young Telegraph newspaper asked teenagers to answer the question Who are their heroes?<

Страницы: 1 | 2  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: