Сыныбы:
7ә
Тақырыбы:
53 Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон,саламандра)және құйрықсыз (көлбақа,құрбақа,шұбар бақа) қосмекенділер. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Қосмекенділерді қорғау. 
Мақсаты:
1 - Қосмекенділердің түрлерімен,ерекшеліктерімен,Қазақстанда кездесетін қосмекенділермен таныстыру
2 - Қосмекенділердің түрлерін есте сақтай отырып, ойлай білу қабілетін арттыру. 
3 - Биология пәнін оқыта отырып табиғатқа қамқор болуға 
 Күтілетін нәтиже
 1 Қосмекенділердің түрлерімен,ерекшеліктерімен,Қазақстанда кездесетін қосмекенділермен тани алады. 
 2 Қосмекенділердің түрлерін есте сақтай отырып, ойлай білу қабілетін арттыра алады
 3 Қосмекенділердің көптүрлілігін ажырата алады. 
 Керекті жабдықтар
Оқулық, жұмыс дәптері,АКТ. 
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
3 минут
 Оқушылармен амандасып сыныпта жақсы көңіл күй орнату. Оқушыларды ортаға шақырып шеңбер құрып бір біріне лебіз білдіру. 
Сыныпты (конфеттер арқылы) 4-топқа бөлу 
1 - топ құйрықты қосмекенділер 
2 - топ құйрықсыз қосмекенділер 
3 - топ аяқсыз қосмекенділер 
4 - топ қосмекенділерді қорғау 
1 - топ. 
Қосмекенділер туралы ғылым қалай аталады? /Батрихалогия/
Қосмекенділердің тұратын ортасы қайда? /Құрлықта да, суда да/
Мойындары бар ма? /иә бар, 1 мойын омыртқасы бар, сондықтан олар бастарын бұра алады/
Класс неліктен қосмекенділер деп аталады? /суда да, құрлықта тіршілік еткен соң/ 
Құрбақа жүрегі неше камералы? /бір қарынша, екі құлақша/
2 - топ
Құрбақаның артқы аяқтары несімен ерекшеленеді? /сан, сирақ, табан - 5 саусақ болады/
Бақаның тыныс алу мүшесі қандай? /өкпесімен, терісімен. Дернәсілдері суда желбезекпен/
Қос
		Страницы: 1 | 2 | 3 > >>
