Ә. Нұрпейісов "Балықшылар"әңгімесі
(Әдебиет. 6-сынып)
Ахатова Зәуреш
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Павлодар облысы
Ертіс ауданы
Ағашорын ЖОББМ
Сабақтың мақсаты:Білімділік: "Балықшылар"әңгімесінің мазмұнын меңгерту,кейіп-керлер бейнесіне талдау жасау,іс-әрекеттеріне баға беру арқылы көркем шығарманың күш-қуатын таныту. Тәрбиелік:оқушыларды адамгершілікке,еңбекқорлыққа,табанды-лыққа, адал достыққа,туған жерін сүюге баулу. Дамытушылық:оқушылардың өз беті-мен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру,көркем сөз құдіретін сезіне білуге,ойлау қабі-летін арттырып,шығармашылық ізденіске баулу.
Әдісі:сұрақ-жауап,сатылай кешенді талдау,пікірталас,түсіндірмелі.
Түрі:білімді жүйелеу.
Көрнекілігі:Ә. Нұрпейісов "Қан мен тер"романы,интерактивті тақта "Арал келбеті"
слайдтар.
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,тарих,музыка,биология.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Ә. Нұрпейісов "Балықшылар"әңгімесі "Табиғат апатымен арпалыс".
1. Бөлімдерге ат қою.
2. Әр бөлімнің мазмұнын айту.
А)Әлизаның зары.
Ә)Андрейдің достық тілегі.
Б)Тентек Шодырдың кесімі.
В)Табиғат апатымен арпалыс.
Г)Федоровтың өлімі.
ІІІ. Өткен сабақты бекіту. "Қай сәт бейнеленген?"(Шығармадан алынған үзіндінің қай сәтті бейнелейтінін табу).
"Әлгі әумесер қазақ ызасына тиді. Отпен ойнаған көбелекке ұқсап,қыр көрсетіп кетке-нін айт!Оның қылығы есіне түскен сайын Федоров ызаға булығып,өзін-өзі ұстай алмай,
тұрып кете береді. . . "
Құдай-ай,сақтай көр!Шиеттей бала-шағаның көз жасына. . . ойпыр-ай!. . . деп,ол кейінгі жақтан күркіреп келіп қалған толқынға иманы ұша қарады. Өзің сақ
Страницы: 1 | 2 | 3 > >>