Мария Кюри

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

Урок 3d Vocabulary & Speaking

Цели и задачи урока: развитие навыков распознавания грамматических времён.
Оборудование: ноутбук, проектор.
Ход урока:
I. Приветствие (2 мин)
- Good morning, my dear pupils! Im glad to see you again.
I hope everybody is fine. How are you? Now, its time to start.
II. Vocabulary & Speaking (40 мин)
Упр. 1, с. 48

Задачи: повторение и введение новой лексики по теме "Биография", мотивация на работу по теме; развитие умений прогнозирования содержания текста; развитие умений поискового и изучающего чтения.

Предполагаемый ответ: The woman in the picture is Marie Curie. She was a great physicist. She discovered radium and got a Nobel Prize.

Where did she get education? How old was she when she got the Nobel Prize? What country did she live in?
Ключи:

medicine: a field of study of the treatment of illness and injuries (медицина)
study: learn about a particular subject (изучать)
degree: a qualification got when someone successfully completes the course of university study

(степень)

graduate from: successfully complete a degree at university or college (оканчивать университет)

research: studying something and trying to dis-cover facts about it (исследование)
element: a substance that consists of only one type of atom such as copper or gold (хим. элемент)

radioactive: producing energy in the form of powerful and harmful rays (радиоактивный)
design: plan and make a detailed drawing of something (конструировать)
Упр. 2, с. 48

Задачи: развитие умений изучающего чтения.

До начала выполнения задания проработайте коллективно рубрику Study Skills, посвящённую освоению формата

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: