Қазтуған

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

Тақырыбы: Қазтуған Сүйінішұлы
Мақсаты:
Қазтуған жырау туралы деректерді білу, шығармашылығымен
таныстыру, толғауларының мәнін көрсету.

Сабақтың түрі: ізденіс, шығармашылық сабағы.

Әдістері: талдау, СТО , шығармашылық, сөз әдісі

Көрнекілігі: Тарихи тұлғалар, Қазақ әдебиеті. Энциклопедиялық анықтамалық
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды үш топқа бөлу.
"Ой қозғау" сатысы. Интербелсенді тақтаға мына өлең жолдары жазылады:
Көрінген мынау көк Нарын
Ойран салып өткен жер.
Маңдайы күнге күймеген,
Жорғадан басқа мінбеген,
Сұлудан басқа сүймеген,
Қамқадан басқа кимеген. . .

Оқушылар осы өлең жолдарынан бүгінгі тақырыпты анықтайды. Сабақ тақырыбы анықталған соң, сабақ барысы тақтадан көрсетіледі.

Кіріспе бөлім: "Ой жалғау" сатысы. Оқушыларға Қазтуған туралы мәлімет таратылады. Олар өздеріне берілген тақырып төңірегінде негізгі мағұлыматтарды жинақтап, өзіндік ойларын ортаға салады.

Тақтаға Қазтуған жыраудың өміріне байланысты суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттер арқылы Қазтуған өмірі жайлы деректерді айту керек (оқушылар үйден өздері қосымша деректер әкеледі. ).

Қазтуған

Қарға бойлы Батыр Жорықшы жырау Халық эпосын
жасаушы

І топ "Қазтуғантанушылар"
Зерттейтін мәселелері: Жыраудың шыққан ортасы, өмірінен мәлімет.
ІІ топ. "Жыр танушылар"
Зерттейтін мәселелері: Қазтуған жырау Сүйінішұлы (ХV ғ. ) шығармашылығының өзіндік сипаты.
Жырау мұрасының басылуы, зерттелуі.

Осы мәселерді оқушылар зерттеп, ойларын ортаға салады.
"Ой толғау" сатысы.
1. Қазтуған жыраудың өзіне арналған мадақ жырын талда.
2. Қазтуған жырларындағы Ас

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: