: Замальовка схеми побудови постаті людини
МЕТА УРОКУ: формування ключових компетентностей:
· предметної та міжпредметної естетичної компетентностей;
· продовжити знайомство учнів із способами зображення людини,
· розвивати окомір, відчуття співвідношень,
· формувати уявлення про пропорції постаті людини;
· навчити учнів аналізувати та в залежності від віку зображати фігуру людини;
· розвивати відчуття форми, об’єму, пропорцій, спостережливість, візуальне сприйняття;
· виховувати ціннісне ставлення до мистецтва і його творів.Конспект уроку образотворчого мистецтва 6 клас
Матвєєва В.А.
6 клас
Розділ ІІ. Створення образу людини
УРОК №17
ТЕМА УРОКУ: ПРОПОРЦІЇ ТІЛА ЛЮДИНИ. ІСТОРІЯ ВИВЧЕННЯ ПРОПОРЦІЙ.
ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ: Замальовка схеми побудови постаті людини
МЕТА УРОКУ: формування ключових компетентностей:
· предметної та міжпредметної естетичної компетентностей;
· продовжити знайомство учнів із способами зображення людини,
· розвивати окомір, відчуття співвідношень,
· формувати уявлення про пропорції постаті людини;
· навчити учнів аналізувати та в залежності від віку зображати фігуру людини;
· розвивати відчуття форми, об’єму, пропорцій, спостережливість, візуальне сприйняття;
· виховувати ціннісне ставлення до мистецтва і його творів.
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: лінійний малюнок.
Обладнання:
Технічні (інформаційні) засоби навчання: мультимедійний проектор, комп'ютер.Репродукції живописних творів: Леонардо да Вінчі «Вітрувіанська людина», Рафаель Санті «Сікстинська мадонна», Поліклет «Дорифор», Пракситель «Афродіта Мілоська», Художні світлини із зображенням жіночих, чоловічих та дитячих портретів .Таблиця та дидактичні картки «Основні пропорції фігури людини».Роздатковий матеріал..Простий олівець, альбом, гумка, кулькова ручка.
Методи та прийоми: коментар, бесіда, демонстрування наочності, організація процесу сприймання, пізнавальної та практичної діяльності учнів, порівняльний аналіз, частково-пошуковий, індивідуальне консультування, інтерактивні методи (Помилковий малюнок та інші...)
Форма організації: виконання вправ індивідуально та у парах.
Терміни та поняття: золотий перетин, канон, пропорції.
Види мистецтв, що інтегруються: живопис, графіка, скульптура.
Міжпредметні зв’язки: анатомія, математика, естетика, історія.
Структура використання на уроці навчального часу:
1. Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку (1 хв.).
2. Мобілізація ( залучення учнів до активної інтелектуальної діяльності (3 хв.))
3. Цілепокладання (формулювання мети уроку ( 2 хв.) )
4.Усвідомлення нестачі здобутих знань ( виклад нового матеріалу (7 хв))
5. Комунікація (пошук нових знань у парах, групах, колективі (10 хв )
- фізкультхвилинка (2 хв.).
- виконання практичного завдання (10 хв.);
6. Взаємоперевірка, взаємоконтроль ( 5 хв.)
- оцінювання та аналіз учнівських робіт
7. Підсумок уроку, рефлексія (3хв.).
8. Домашнє завдання (1 хв.).
ХІД УРОКУ
1. Мобілізація
Вступне слово учителя.
Легенда про мудреців
Заблукали у лісі 5 мудреців.
Перший:»Я піду ліворуч - так підказує мені моя інтуїція»
Другий: «Я піду праворуч - «право» від слова «правий»
Третій:»Я повернуся, бо ми звідти прийшли»
Четвертий:»Я піду вперед, ліс закінчіться і там буде щось нове «
А п*ятий сказав:»Ви всі помиляєтесь. Чекайте мене» . Знайшов найвище дерево і поліз на нього. Поки він ліз, всі мудреці розійшлися кожен у свою сторону. З верхівки дерева мудрець побачив найкоротший шлях із лісу, він навіть міг сказати хто з них коли вийде з лісу. Він опинився над проблемою і розв*язав задачу краще за інших! Він був справжнім мудрецем!
Але це не все - тому що...
Він помилявся. Всі вчинили правильно.
Той, що пішов наліво, потрапив у саму чащу. Там він голодував і бився з дикими тваринами. Але він навчися виживати у лісі, став частиною лісу і зміг навчити цьому інших.
Той, що пішов направо, зустрів розбійників, він пробудив у розбійниках те про що вони давно вже забули - людяність та співчуття. Розкаяння їх було настільки сильним, що вони залишили свої злодійські справи.
Той, що повернувся , проклав через ліс стежку, яка перетворилась на дорогу для всіх бажаючих помилуватися лісом, не ризикуючи заблукати.
Той, що пішов уперед, став першовідкривачем. Він побував у незвіданих місцях і відкрив для людей дивовижні лікарські рослини і чудових тварин.
Той, що виліз на дерево, став спеціалістом із знаходження коротких шляхів. До нього звертались усі, хто хотів швидко вирішити свої проблеми, навіть якщо це не приведе до розвитку.
Так усі мудреці виконали своє призначення.
Умій піднятися вище й побачити короткий шлях.
Умій дозволити іншим обрати власний шлях.
Кожен шлях важливий і гідний поваги.
А ще «Ні мистецтва, ні мудрості не можна досягти, якщо їм не вчитися» Демокрит.
2. Цілепокладання (слайд вислів Демокрита)
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Маю надію, що набуті вами знання допоможуть кожному виконати своє призначення у житті, незважаючи на обраний шлях , наблизитись до мети
А мета нашого уроку: ознайомитись із пропорціями фігури людини
( слайд Почуття міри)
- Часто доводиться чути: гармонійно складена людина, гарна статура або у людини пропорційна фігура. Яка фігура, на вашу думку, є гармонійною, пропорційною, гарною? І що ми взагалі знаємо про наше тіло? Давайте спробуєм сьогодні з*ясувати.
3.Усвідомлення нестачі набутих знань
Слово вчителя
За п’ять століть до нашої ери жив у Греції знаменитий скульптор Поліклет. Він створив статую «Дорифор»
(слайд «Дорифор»)
. Спокійно і впевнено стоїть юний спортсмен. Він щойно переміг у змаганнях з метання списа. Скульптор особливо підкреслив сильні м’язи рук та ніг юнака, його широкі плечі. Прекрасне тіло Дорифора висічене з дотриманням пропорцій, які Поліклет вважав грмонійними, правильними.
. Слово «пропорція» походить від латинського «proportio» - «співвідношення»- і визначає певне співвідношення частин предмета між собою за величиною.
(слайд Модуль)
Канон -взірець - система ідеальних пропорцій людського тіла - була розроблена давньогрецьким скульптором Поліклетом в V столітті до нашої ери. Скульптор задався метою точно визначити пропорції людського тіла, згідно з його уявленнями про ідеал
Канон будувався так: якась частина людської фігури приймалася за одиницю міри й отримувала назву «модуль».
У каноні Поліклета модулем була довжина голови, котра вміщувалася у висоті фігури 8 разів. Єгипетські художники брали за модуль довжину середнього пальця руки, що вміщувався у всій постатті 19 разів. Також створювалися канони, в яких модулем були долоня, обличчя, ніс тощо. У стародавніх римлян модулем була стопа.
Але найбільш життєвими виявилися канони стародавніх митців які взяли за одиницю вимірювання висоту голови.
(слайд «Афродіта») Шедевром краси вважається Афродіта Мілоська (III-II ст. До н.е.), створена давньогрецьким скульптором Агесандром
( слайд вислів Вітрувія ) пропорція – це те, що здається гармонійним.
. Пропорція, що вважається приємною для споглядання називається ЗОЛОТИМ ПЕРЕТИНОМ
( слайд «Вітрувіанська людина»)
Інтерес до золотого перетину посилився в епоху Відродження серед вчених і художників. Цей термін, придумав великий італійський вчений, художник, скульптор Леонардо да Вінчі. Приблизно в 1490 Леонардо да Вінчі намалював свій знаменитий малюнок "Вітрувіанська людина". На ньому зображено постать оголеного чоловіка у двох накладених одна на іншу позиціях: з розведеними в сторони руками і ногами, вписана в коло; з розведеними руками і зведеними разом ногами, вписана в квадрат
. Значення цього малюнка в тому, що тільки ідеальні пропорції людського тіла дозволяють позицію з розведеними руками і ногами вписати в коло, а з розведеними руками і зведеними ногами - в квадрат. . Центр золотої пропорції будови людського тіла розташовувався точно в місці пупка.
4.Комунікація( пошук нових знань у парах, групах, колективі)
І зараз ми з*ясуємо які вони ідеальні пропорції людського тіла і ви мені в цьому допоможете. Кожен з вас обере смужку.
Перед вами цікаві факти про тіло людини , ідеальне творіння вищої сили. Які з них нам допоможуть у малюванні?
Вранці після сну людина трохи вище свого денного і вечірнього зростанняПротягом дня людина робить близько 23 000 вдихів-видихів.Вуха людини ростуть все життя До речі, ніс теж весь час потихеньку збільшуєтьсяРозмір вашого серця дорівнює розміру вашого ж кулака.Повідомлення ззовні надходять у мозок людини зі швидкістю 360 кілометрів на годину.17 лицьових м’язів допомагають нам посміхатися, а 43 — плакати.Волос людини в 20 разів товще, ніж павутина. 75 кілометрів — така загальна протяжність всіх нервів в нашому тілі.Вуха людини холодніше, ніж тіло, на півтора-два градуси.Якби реальна жінка мала пропорції ляльки Барбі, вона змогла б пересуватися тільки на 4 кінцівках
11. Голова і тулуб становлять половину всієї постаті людини, а друга половина — це ноги.
12. За день кров людини долає дистанцію більш ніж в 19 кілометрів.
13. Ширина розставлених рук наближається до величини зросту тіла людини.
14. Ширина плечей дорівнює двом головам,
15. Довжина руки дорівнює трьом розмірам голови.
16. Лікоть умовно є серединою руки, а коліно - серединою ноги
17. Опущена рука доходить до половини стегна.
18. Довжина кисті руки дорівнює розміру обличчя.
19. Довжина стопи дорівнює висоті голови.
20. Найсильніший м’яз в організмі людини ... язик.
21. У середньому, кожен з нас засинає за 7 хвилин.
22. Дівчата моргають в два рази частіше, ніж хлопці.
За рік серце людини робить близько 35 мільйонів ударів.
Як ви думаєте, тіло чоловіка або жінки ближче всього до ідеалу? Чоловіка!
Фізкультхвилинка Перевірте пропорції своїх сусідів ( лінійка, сантиметр)
Послідовність виконання роботи ( слайд Алгоритм виконання роботи)
1. Проведіть вісь постаті, яка відповідає висоті фігури.
2. Визначте довжину ніг, поділивши висоту постаті навпіл.
3. Поділивши тулуб на три частини, визначте висоту голови разом з шиєю.
4. Верхню частину поділіть на чотири частини: три чверті припадатимуть на висоту голови, а одна — на шию.
5. Позначте плечову і тазову осі, причому пам'ятайте, що тазова вісь менша від плечової.
6. Намітьте коліна, поділивши довжину ніг навпіл.
7. Визначте кінці пальців рук і місце ліктьових суглобів.
8. Нарисуйте лінійну схему постаті (скелет).
9. На останньому етапі «одягніть» скелет у м'язи.
А тепер давайте розглянемо репродукцію картини
( слайд «Сикстинська мадона» + «Мадона Ван Ейка»)
Уважно розгляньте фігури дітей.
Пропорції людського тіла, починаючи від народження , безперервно змінюються. Так, висота голови немовляти вкладається в постать 4 рази, у дворічної дитини – 5 разів, у семирічної – 6 разів, у чотирнадцятирічної – 7 разів, а в двадцятип’ятирічної високої на зріст – 8 разів, середньої – 7,5 раза, низької - 7 разів.
Доволі часто допускається помилка під час малювання, коли лише зменшуються пропорції тіла дорослої людини. В результаті на малюнку виходить зображення не дітей, а зменшених дорослих.
Слід відзначити відмінність у пропорціях між чоловічою та жіночою постатями. Так, чоловіки вищі на зріст від жінок, у них відносно довші ноги і ширші плечі, товща шия, довші кисті та стопи.
. Самостійна практична діяльність учнів (одягнути макет )
Виконання практичного завдання (спонукаю дітей проявляти образне мислення, застосовувати знання про основні пропорції фігури людини ; здійснюю індивідуальне консультування).
5. Взаємоперевірка, взаємоконтроль
Аналіз робіт попереднього уроку. Колектвне оцінювання робіт.
6. Рефлексія
Рефлексія у формі незакінчених речень: Сьогодні на уроці...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
Мені захотілося ...
Мене надихнуло ...
7. Домашнє завдання
(Поспостерігати за основними положенням тіла людини в стані спокою).