Шеңберге жанама жүргізу

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

Гиният Тельманович Балмаганбетов,
ЖББ Талдыбұлақ орта мектеп-балабақша кешені,
Талдыбұлақ ауылы, Сырым ауданы, БҚО.
Пәні: Сызу, 9-сынып.
Сабақтың тақырыбы: "Шеңберге жанама жүргізу"
Сабақтың мақсаты: а) Оқушылардың білімін қалыптастырып қана қоймай,оларға тың мәліметтер беру.
ә) Жеке тұлғаны дамыту, талдау, салыстыра білу қабілеттерін дамыту.
б) Сызу арқылы оқушыларды тазалыққа, ұқыптылыққа үйрету.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақ типі: жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, үйрету, практикалық жұмыс.
Сабақ көрнекілігі: Сызба плакаттары, тақтамен жұмыс.
Қажетті материалдар : А4 пішіміндегі қағаз, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар және тағы басқа.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысуын және даярлығын тексеру, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ Өткен сабақты қайталау: 1) Құрылым деп нені атайды?
2) Кесінліні бірнеше тең кесінділерге қалай бөлеміз?
3) Шеңберге ұрыс алтыбұрышты, онбұрышты қалай іштей сызуға болады?
4) Тік бұрышты тең үшбұрышқа қалай бөлуге болады?
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларға тақтаға шеңберге жанама жүргізу жолдарын түсіндіремін. Берілген А нүктесі арқылы шеңберге жанама жүргізу керек болсын. Алдымен жанамаға анықтама берелік. Қисықтың екі нүктесін қосатын түзуді қиюшы дейді. 19, а-суретте көрсетілген I қисығының М және N нүктелерін қосатын а түзуі -- онын қиюшыларының бірі. М нүктесін орнынан козғамай, оған N нүктесін қисық бойымен біртіндеп жақындатайық. Сонда қиюшы түзу М нүктесінен айнала отырып, М және N нүктелері біріккен шекті жағдайда і түзуіне өзгереді. Осы I түзуі I қисығына М нүктесінде жүргізілген жанама делінеді, ал М нүктесі жанасу нүктесі делінеді. Түзудің кез кел

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: