Media …

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

" Media . . . "
Цели урока:
1. Пополнение лексического запаса учащихся и закрепление
навыков использования изученной лексики по теме "Mass Media" в речи;
2. Активизация лексических навыков и навыков аудирования;
3. Развитие познавательного интереса, логического мышления,
усиление познавательной мотивации осознанием ученика своей значимости
в образовательном процессе.
Задачи урока:
1. Дальнейшая тренировка и закрепление лексики по теме "Mass Media";
2. Дальнейшая тренировка навыков аудирования;
3. Практиковать учащихся в чтении.
Оборудование: компьютер, проектор, презентация, раздаточный материал, доска.
1. Организационный момент.
T. : Good morning, boys and girls. Im glad to see you.
How are you? Thats great!
So, lets begin. The theme of our lesson is "Mass media. Are books Media, too?".
And last lesson we started it. And today we continue.
As you know, the mass media, particularly books play an important role in our life because they are our teachers and advisers. They teach us how to take the next step
when we are in a difficult situation. They help to shape our life.
Today well speak about different kinds of books and well-known writers,
youll get a lot of interesting information about famous writers.
2. Фонетическая зарядка.
T. : First lets review the words on our topic "Mass Media". Look at the blackboard/screen.
You see phonetic sounds and words with italic letters which give some sounds.
əu - o, oa, ow, ou
Radio reɪdɪəu
telephone telɪfəun
programme prəugræm
video səup
soap səup
local ləuk(ə)l
show ʃəu
though ðəu

eɪ - a, ai
amazing əm

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: