Алгебра 9 сынып Мерзімі
Тақырыбы :"Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары"
Сабақтың мақсаты:
Кез келген бұрыштың тригонометриялық фунциясын беру. Санды шеңбер, координаталық ширек түсініктерін қалыптастыру. Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштарының мәндерін беру.
Сабақтың түрі : жаңа сабақты түсіндіру
Сабақтағы әдіс: түсіндіру, практикалық
Сабақтың көрнекілігі: тригонометриялық функциялар мәндерінің кестесі
Сабақтың барысы:
1. Психологиялық дайындық.
2. Үй тапсырмасын тексеру
265
Жауаптары; а) 144, б) 120, в) 15, г) 1260, д)450, е) 135
3. Қайталау.
а)Мына бұрыштардың шамаларын радиандық өлшемге келтір:
45, 150, 90,360, 30, 270,135, 60, 180, -210, -720.
Б) Бұрыштардың шамаларын градустық өлшемге келтір:
3PI; 5PI/36; 3PI/5; 2PI/5; 3PI/4; 5PI/4; 3PI/2; PI/6; PI - .
4. Жаңа сабақты түсіндіру:
ІІ І
ІІІ IV
В
A А
В нүктесінің ординатасы ның ОВ радиусқа қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. sinαyR cosαxR tgx yx ctgx xy Тригонометриялық функцияларды санға тәуелді функция ретінде қарастыруға болады. Бұрыштың градустық өлшемімен қатар радиандық өлшемі де болады. Радианға тәуелді тригонометриялық функцияларды α санына сәйкес функциялар деп қарастыруға болады. ysinα ycosα
y tgx, y ctgx
α бұрышының функцияларын табуға, кесте арқылы тригонометриялық өрнектің мәнін табуға мысалдар түсіндіріледі.
5. Жаңа сабақты бекіту:
Есеп шығару
274 (ауызша),
275
А) 2sin 300cos 45012/2(22)/2,
b) tg tg PI/3-1/3 ctg PI/63-3/3(33-3)/3,
c) 3 cosPI/3 -2 tg 453/2-2-0. 5
277 (ауызша),
288
a) cos 6002sin3001/2 tg2600-ctg4502
b) 3 cos18005 ctg2700-2tg00-sin 600-3-3/2(-6-3)/2
Страницы: 1 | 2 > >>