Караша, желтоксан мен сол бір екі ай

Страницы: 1 | 2  >  >>

Сабақтың тақырыбы: Караша, желтоксан мен сол бір екі ай
Сабақтың мақсаты :
1. Абайдың "Қараша,желтоқсан мен сол бір екі ай" өлеңінің мазмұнын ашу.
2. Оқушылардың өз пікірін айтуға,сөз мәнерін,қорын дамыту.
3. Оқушыларға табиғат құбылысын адам өмірімен байланыстыра отырып,табиғат сырын ұғынуға баулу.
Көрнекіліктері: Суреттер, схемалар,буклеттер.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,әңгімелку,жинақтау,топтастыру,сұрақ-жауап.
а) Психологиялық дайындық
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Өткен сабақты пысықтау
1. "Қыс" өлеңін мәнерлеп жатқа айту.
2. Қыс туралы салған суреттері бойынша әңгіме құрату.
Қыс айларын ата ?
І. Ой қозғау
oo Қыста қандай өзгерістер болады?
oo Қыстың басқа айларына қарағанда қандай айырмашылығы,өзіндік ерекшелігі бар?
ІІІ. Мағынаны тану.
"Қараша,желтоқсан сол бір екі ай". . . - Абайдың 1888жылы жазған өлеңі. Әрқайсысы 4 тармақты 9 шумақтан тұрады. Бұл Абайдың лирикасының ішіндей таңдаулы шығармаларының бірі, көшпелі қазақ елінің әлеуметтік тұрмыс-тіршілігін көргеннен мазмұны терең,идеясы білім туындысы. Өлеңде Абайдың бай мен кедейдің әрқайсысының тіршілік қылып,мінезін нақты іс-әрекетімен, қимыл-қозғалысымен көрінеді.
1. Өлеңді мәнерлеп оқу
2. Өлеңнің мазмұнын ашу
3. Топтастыру
4. Топпен жұмыс
І. топ Жаз бен қыстың айырмашылығы өзгешелігін салыстыру.
ІІ. топ Бай мен кедей тап өеілдерінің айырмашылығы,тұрмыс-тіршілігін салыстыру.
ІІІ. топ Өлеңнің мазмұнына байланысты қазақтың тқрмыс тіршілігін, табиғат сурет салу арқылы бейнелеу,әңгімелеу.
ІV. Ой толғаныс.
Қыс мезгіліне байланысты жұмбақ құрастыру.
Үйге тапсырма: "Қараша,желтоқсан сол бір екі-ай. . "Абай мәнерлеп оқу,мазмұнын ай

Страницы: 1 | 2  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: