Alice in Wonderland

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>

Тема: "Alice in Wonderland
Класс: 5
Цели урока:
Развивающие: развитие способности к распределению внимания, к догадке на основе аналогии с родным языком, развитие способности к сравнению и сопоставлению речевых единиц в родном и английском языках, формирование способности к избирательности восприятия (поиск конкретной информации в тексте), развитие способностей к логическому изложению содержания;
Воспитательные: воспитание таких качеств характера как доброта, любознательность, вежливость;
Учебная : развитие умения читать с целью извлечения конкретной и скрытой информации в тексте

Ход урока
I. Приветствие. Знакомство с целями урока.
T: Hello, boys and girls! Glad to see you. Lets begin our lesson with the riddle.
Загадка: It is my friend. It teaches me. It makes me think. It makes me laugh and cry. It shows me the world. Whats this?
Ps: a book.
T: Look! Thats my friend. Its a book. Read a poem about it.
Look
in a book
and you will find
sense and nonsense
of every kind.
Look
in a book
and you will know
all the things
that can help you grow.
Look
in a book
and you will see
words
and magic
and mystery.

Ive brought you a mysterious book. Its "Alice in Wonderland. Who has read the book in Russian? Do you know who wrote this novel?
II. Сообщение ученика о писателе и истории рождения этого произведения.
Pupil:
About the book
Alices Adventures in Wonderland is an 1865 novel written by English author Charles Lutwidge Dodgson under the pseudonym Lewis Carroll.
It tells the story of a girl named Alice who falls down a rabbit hole into a fantasy world full of unusual creatures.
The tale is popular with adults and

Страницы: 1 | 2 | 3  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: