A Magic Island

Страницы: 1 | 2  >  >>

Класс : 2
Тема урока: A Magic Island!
Цели: учить говорить о каникулах и временах года; развивать навыки аудирования, чтения и говорения.
Оборудование: картинки из буклета с раздаточным материалом; CD для работы в классе;
Ход урока
Организационный момент
Hello, children!
How are you?

2. Фонетическая разминка
Lets say our tongue-twister
Shes wearing a short T-shirt.

3. Постановка целей

Lets guess what is on the picture.
Дети задают вопросы: "Is it a . . . ? Can it . . . ? Is it (colour)?, пытаясь узнать, что это.
Its an island. Its a Magic island.
We go to the island. How? We go to the island (by train?) (by plane?) (by bike?) (by boat?)
We go to the island by boat.

4. Работа по теме урока
Введение новой лексики
Listen!
Whats this?
Is it music?
Is it nice?
Is it sad?
Do you like music?

Учитель держит карточку, на ней изображен цветок. Дети не видят, что это. Учитель описывает.
It is red. It is big. It is beautiful.
What is it?
Учитель прикрепляет несколько цветов
Look! Ive got some flowers.
Do you like flowers?
How many flowers can you see?
What color are they?

Доска разделена на 4 части. Рядом картинки. Вызывается ученик к доске.
Учитель просит прикрепить те картинки, которые он называет.
Stick a tree. Stick some flowers in the tree. Stick a sun and a cloud in the sky.
Stick a tree. Stick some green flowers in the tree. Stick a sun in the sky.
Stick a tree. Stick red leaves in the tree and on the ground. Stick clouds in the sky.
Stick a tree. Stick snow on the ground. Stick a cloud in the sky and snow falling.

When does the tree look like this? In spring. e

Страницы: 1 | 2  >  >>
Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: