Книги в моей жизни - конспект для урока

 
  • Рубрика:
  • Формат: zip
  • Просмотров: 123
  • Скачиваний: 10

Разработка внеклассного мероприятия

 по английскому языку по теме

«Вooks in my life»

4 класс

учитель: Ярушина Н.А.

Цель : активизация познавательной деятельности учащихся.  

Задачи урока:  

  • Формировать коммуникативные умения, культуру устных выступлений при презентации работ.
  • Совершенствовать навыки чтения и говорения вне учебной ситуации.

Активизировать изученную лексику в речи. Расширять словарный запас учащихся.

  • Воспитывать интерес, любовь к чтению книг. Формировать культуру чтения, интерес к зарубежной литературе.

Оформление:

1) выставка книг английских детских писателей,

2)презентация  рисунков

3) высказывания о книгах,

4) правила библиотеки.

Оборудование:

  • магнитная доска,
  • ноутбук,
  • проектор,
  • презентация Power Point
  • волшебная палочка

План урока:

  • Орг. момент.
  • Тема урока. Постановка целей. Фонетическая зарядка.
  • Беседа по теме «School Library», интервью с библиотекарем.
  • Активизация речевой деятельности учащихся.
  • Динамическая пауза.
  • Развитие и совершенствование устной речи.
  • Презентация работ (контроль домашней работы).
  • Подведение итогов. Домашнее задание.
  • Рефлексия.

Ход мероприятия :

  1. Орг. момент.

Good morning  my clever pupils! Nice to see you again! Our lesson is not usual today.  Look around! You will learn many interesting things . Be very attentive!

 

  1. Тема урока. Постановка целей.

Try to guess the theme of our lesson.

          P1 :     I have many leaves

P2:       But I am not a tree

P3:        I am something nice

P4:        Come and read me.

 

 

          T:     What is it?

Ps:   A book.

 

T:    You are absolutely right! The theme is   «Вooks in my life».

We shall speak about books.

 Фонетическая зарядка.

 You know that     «A good book is a good friend.» (all together) 

Translate it please.

«Хорошая книга – хороший друг. »

«Выбирай книгу, как выбираешь друга.»

  1. Беседа по теме «School Library», интервью с библиотекарем.

         T:Look around! There are so many books here. Tell me please about                                        the place we are in.

P2:        A quiet place at school to read books is a school library.

T:   And this is our school librarian Tatyana Viktorovna.

      Ask her some questions. One of you will ask the question, another will

      translate.

      (Диалог с библиотекарем)

  • Do you like books?
  • How many books have you got?
  • Have you got English books?       T:    Try to ask another questions!
  1. Активизация речевой деятельности учащихся.

T: Now let us remind English and Russian writers.

Cлайд с портретами писателей. Try to remember their names.

(учитель  с помощью учеников озвучивает список)

You see there the books of these writers (выставка книг). Let us work in chain .

  1. a) Come here, take a book, read the name and the writer. Show the writer on the screen. (см. список книг)
  1. b) Devide the books into 2 columns, English and Russian .

(работа по группам)

Let us check up!

      Russian writers

1.      A. Pushkin

2.      S. Aksakov

3.      P. Bazhov

4.      A. Volkov

5.      A.Tolstoy 

         English writers

1.      J. Rowling

2.      L. Carroll

3.      J. Barrie

4.      A. Miln

5.      R. Kipling 

T:  Well done! Brilliant!

  1. c) The next task for you is about English writers and their books.

  Match the book with its writer.

 ( слайд)

English writers                 Books

  1. J. Rowling               1.Peter Pan
  1. Carroll 2.Harry Potter
  2. Barrie 3. Alice in Wonderland
  3. Miln 4. Mowgli
  4. Kipling 5.Winnie- the-Pooh
  1. Динамическая пауза.

Let’s do exercises with Winnie –the- Pooh.

Выполняется зарядка по стихотворению “Teddy Bear”.

  1. Развитие навыков устной речи.
  1. T:

 Do you like these English books?

 Do you like the characters of these books?

 Listen to me and guess the character.

 Give your answer in English! ( I think it is …)

Учитель зачитывает отрывки из книг.

  1. T: Look!  What is it?

     I have a wonderful thing.

     It is a magic wand.

     Whose wand is it?

Ps: It is  Harry Potter’s magic wand.

T:  Do you like this boy?

     He is a wizard, isn’t he?

Answer these questions please.

For the right answers I’ll give you marks.

( принимаются только полные ответы учеников)

2 Слайда Quiz “Harry Potter”

  1. Who is writer of “Harry Potter”?
  2. A) S. Aksakov
  3. B) J. Rowling
  1. What is the book  about?
  2. A) a wizard boy
  3. B) an elf boy
  1. Has Harry got parents?
  2. A) yes
  3. B) no
  1. What was Harry’s father?
  2. A) a doctor
  3. B) a wizard
  1. What is the name of Harry’s friend?
  2. A) Rob
  3. B) Ron
  1. The name of Harry’s school is
  2. A) Hogwarts school
  3. B) Beloretsk school
  1. What is Harry’s pet?
  2. A) a cat
  3. B) an owl
  1. What is the Quidditch?
  2. A) magic sport
  3. B) magic shop

T: You are excellent readers! Well done!

 

  1. Презентация работ (контроль домашней работы).

T: Let’s check up your homework.

    Your homework was to paint a picture to the fairy-tail you like very much.

    Do you remember this fairy-tail?

    Name the characters please.

    What are they like?

     Do you remember the adjectives:  kind, honest, brave, smart …?

Ученики вспоминают слова, передавая волшебную палочку.

Далее следует работа по описанию своих рисунков. Объяснение и тренировка речевых образцов.

(презентация рисунков)

Описание рисунка.

  1. My name is . . . 
  2. This is my picture.
  3. This is . . .  
  4. I like . . .  very much.
  5. He (she) is . . .

Учитель предлагает ученикам познакомиться с новыми книгами, выбрать ту книгу, которую им хотелось бы прочитать. Рассказать классу о своем выборе.

Описание книги.

  1. My name is . . .
  2. My favourite book is  . . .
  3. It is written by . . .
  4. I like this book because . . .
  5. I think it is good for reading.
  1. Подведение итогов. Домашнее задание.

T:   Thank you very much for your active work.

You are brilliant pupils!

Come to our school library, take English books and read them.

It will be your homework.

  1. Рефлексия.

T:    I see you like books very much.

       Don’t forget that   «A good book is a good friend» (all together) 

     Read and remember these golden rules!

 Слайд с музыкой №1

            

P1 : Since books are friends

        They need much care

P2:   When you read them

         Be good and fair.

 Слайд с музыкой №2

P3: We are good friends,

      My books and I.

P4: We have such fun,

      My books and I.

P5: We are good friends,

      Can you say why?

Thank you very much!  Good-bye!

  

Список книг для выставки:

Russian: 1) А. Пушкин «Сказки»

               2) С. Аксаков «Аленький цветочек»

               3) П. Бажов «Каменный цветок»

               4) А. Волков «Волшебник  Изумрудного города»

               5) А. Толстой «Приключения Буратино»

English:  1) Р. Киплинг «Маугли»

               2) Дж. Роулинг «Гарри Поттер»

               3) А. Милн «Винни-Пух»

               4) Л. Кэрролл «Алиса в стране Чудес»

               5) Дж. Барри «Питер Пен»

Рейтинг
Оцени!
Поделись конспектом: